FGG.0B.303.CLAD42Z
Circular Connectors
Manufacturer No:
FGG.0B.303.CLAD42Z
Datasheet:
FGG.0B.303.CLAD42Z
Description:
CONN PLUG MALE 3POS SOLDER CUP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Orientation
G
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Number of Positions
3
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Shell Size - Insert
303
Current Rating (Amps)
8A
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C