FGG.0B.303.CLAD42
Circular Connectors
Manufacturer No:
FGG.0B.303.CLAD42
Datasheet:
FGG.0B.303.CLAD42
Description:
CONN PLUG MALE 3POS SOLDER CUP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Current Rating (Amps)
8A
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
0B
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Backshell
Shell Material
Brass
Backshell Material, Plating
Brass, Chrome
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Orientation
G
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Number of Positions
3
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)