FGG.0B.302.CLAD56
Circular Connectors
Manufacturer No:
FGG.0B.302.CLAD56
Datasheet:
FGG.0B.302.CLAD56
Description:
CONN PLUG MALE 2POS SOLDER CUP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Orientation
G
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Number of Positions
2
Cable Opening
0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)
Shell Size - Insert
302
Current Rating (Amps)
10A
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C