FGG.0B.302.CLAD52
Circular Connectors
Manufacturer No:
FGG.0B.302.CLAD52
Manufacture:
LEMO
Datasheet:
FGG.0B.302.CLAD52
Description:
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Orientation
G
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
2
Cable Opening
0.169" ~ 0.205" (4.30mm ~ 5.20mm)
Shell Size - Insert
302
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
10A
Color
Silver
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C