FGG.00.303.CLAD35
Circular Connectors
Manufacturer No:
FGG.00.303.CLAD35
Manufacture:
LEMO
Datasheet:
FGG.00.303.CLAD35
Description:
CONN PLUG MALE 3POS SOLDER CUP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Orientation
G
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
3
Cable Opening
0.106" ~ 0.138" (2.70mm ~ 3.50mm)
Shell Size - Insert
303
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
3A
Color
Silver
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C