FFA.1S.302.CLAC62
Circular Connectors
Manufacturer No:
FFA.1S.302.CLAC62
Manufacture:
LEMO
Datasheet:
FFA.1S.302.CLAC62
Description:
CONN CIRC PLUG 2POS SOLDER CUP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Applications
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
2
Cable Opening
0.224" ~ 0.244" (5.70mm ~ 6.20mm)
Shell Size - Insert
302
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
15A
Color
Silver
Connector Type
Plug, Female Sockets and Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C