CAB.M16.GLA.C52G
Circular Connectors
Manufacturer No:
CAB.M16.GLA.C52G
Manufacture:
LEMO
Datasheet:
CAB.M16.GLA.C52G
Description:
CONN PLUG MALE 16POS SOLDER CUP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Shielding
Unshielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
Orientation
B
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Number of Positions
16
Cable Opening
0.126" ~ 0.205" (3.20mm ~ 5.20mm)
Shell Size - Insert
M16
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
6A
Color
Gray
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C