1825J1K20273JXT
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
1825J1K20273JXT
Manufacture:
Knowles Syfer
Package:
1825 (4564 Metric)
Datasheet:
1825J1K20273JXT
Description:
CAP CER 0.027UF 1.2KV X7R 1825
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Ratings
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)
Features
Voltage - Rated
1200V (1.2kV)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
0.027µF
Temperature Coefficient
X7R (2R1)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Company Profile
1825J1K20273JXT Relevant information
1825
CONN PLUG MINI USB B 5POS SOLDER