1210J0250223FCT
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
1210J0250223FCT
Manufacture:
Knowles Syfer
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
1210J0250223FCT
Description:
CAP CER 0.022UF 25V C0G/NP0 1210
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
0.022µF
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Ratings
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)
Features
Voltage - Rated
25V
Company Profile
1210J0250223FCT Relevant information
1210
CONN PC PIN CIRC 0.125DIA NICKEL
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TINLEAD
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD
CONN PC PIN SQUARE
1210-018J
1210-018J
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM