T491D156M025AT2478
Tantalum Capacitors
Manufacturer No:
T491D156M025AT2478
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T491D156M025AT2478
Description:
CAP TANT 15UF 20% 25V 2917
Product Parameter
Failure Rate
Lead Spacing
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
25V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Ratings
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Capacitance
15µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm