T491D106K035AT4280
Tantalum Capacitors
Manufacturer No:
T491D106K035AT4280
Manufacture:
KEMET
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T491D106K035AT4280
Description:
CAP TANT 10UF 10% 35V 2917
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
General Purpose
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Capacitance
10µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Part Status
Active
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Type
Molded
Voltage - Rated
35V
Series
T491
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Ratings
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)