T491C476M006AH4160
Tantalum Capacitors
Manufacturer No:
T491C476M006AH4160
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T491C476M006AH4160
Description:
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 2312
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Voltage - Rated
6.3V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Ratings
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Capacitance
47µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm