T491C335M035AH2478
Tantalum Capacitors
Manufacturer No:
T491C335M035AH2478
Manufacture:
KEMET
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T491C335M035AH2478
Description:
CAP TANT 3.3UF 20% 35V 2312
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
General Purpose
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Capacitance
3.3µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm
Part Status
Active
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Type
Molded
Voltage - Rated
35V
Series
T491
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Ratings
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)