T491C156M010AT
Tantalum Capacitors
Manufacturer No:
T491C156M010AT
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T491C156M010AT
Description:
CAP TANT 15UF 20% 10V 2312
In Stock
1599 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Voltage - Rated
10V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
T491
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Capacitance
15µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm