T491B336K016AT
Tantalum Capacitors
Manufacturer No:
T491B336K016AT
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T491B336K016AT
Description:
CAP TANT 33UF 10% 16V 1411
Series
T491
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Capacitance
33µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.1Ohm
Part Status
Active
Failure Rate
Lead Spacing
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Voltage - Rated
16V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C