T491B225M035AT
Tantalum Capacitors
Manufacturer No:
T491B225M035AT
Manufacture:
KEMET
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T491B225M035AT
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 35V 1411
Part Status
Active
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Voltage - Rated
35V
Type
Molded
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
T491
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Features
General Purpose
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Packaging
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Capacitance
2.2µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm