T491B105K035ZG
Tantalum Capacitors
Manufacturer No:
T491B105K035ZG
Manufacture:
KEMET
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T491B105K035ZG
Description:
CAP TANT 1UF 10% 35V 1411
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Capacitance
1µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm
Part Status
Active
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Type
Molded
Voltage - Rated
35V
Series
T491
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Ratings
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Features
General Purpose
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%