T356A475K010AS
Tantalum Capacitors
Manufacturer No:
T356A475K010AS
Manufacture:
KEMET
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
T356A475K010AS
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 10V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Capacitance
4.7µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm
Part Status
Active
Failure Rate
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Rated
10V
Type
Conformal Coated
Lifetime @ Temp.
Series
T356, UltraDip II
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Features
General Purpose
Height - Seated (Max)
0.339" (8.60mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%