M551B228M010AT
Tantalum - Polymer Capacitors
Manufacturer No:
M551B228M010AT
Datasheet:
M551B228M010AT
Description:
CAP TANT POLY 2200UF 10V CHA MNT
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100kHz
Capacitance
2200µF
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
10V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Ratings
Height - Seated (Max)
0.445" (11.30mm)