M551B228M010AG
Tantalum - Polymer Capacitors
Manufacturer No:
M551B228M010AG
Manufacture:
KEMET
Package:
M55 Module
Datasheet:
M551B228M010AG
Description:
CAP TANT POLY 2200UF 10V CHA MNT
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100kHz
Capacitance
2200µF
Part Status
Active
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
M55 Module
Voltage - Rated
10V
Type
Hermetically Sealed
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
M55
Size / Dimension
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Ratings
Height - Seated (Max)
0.445" (11.30mm)