M550B607M040AG
Tantalum - Polymer Capacitors
Manufacturer No:
M550B607M040AG
Datasheet:
M550B607M040AG
Description:
CAP TANT POLY 600UF 40V CHA MNT
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tolerance
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz
Capacitance
600µF
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
40V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Ratings
Height - Seated (Max)
0.445" (11.30mm)