PS-15SD-D4TS1-1-1
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Manufacturer No:
PS-15SD-D4TS1-1-1
Manufacture:
JAE Electronics
Datasheet:
PS-15SD-D4TS1-1-1
Description:
CONN RCPT 15POS 0.1 GOLD PCB
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Applications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
15
Mounting Type
Through Hole
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Gold
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Style
Board to Board
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
3A
Series
PS
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Features
Voltage Rating
Mated Stacking Heights
Packaging
Bulk
Contact Material
Copper Alloy
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
Termination
Solder
Insulation Height
0.374" (9.50mm)