FB8S029JA1R2000
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Manufacturer No:
FB8S029JA1R2000
Manufacture:
JAE Electronics
Datasheet:
FB8S029JA1R2000
Description:
CONN FPC TOP 29POS 0.30MM R/A
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mating Cycles
20
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions
29
Actuator Color
Black
Current Rating (Amps)
0.35A per Contact
Cable End Type
Tapered
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Finish
Gold
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Pitch
0.012" (0.30mm)
Flat Flex Type
FPC
Contact Finish Thickness
Series
FB8
Voltage Rating
50V
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Locking Feature
Rotary Lock
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Housing Color
Beige
Height Above Board
0.047" (1.20mm)