IXBH20N360HV
Transistors - IGBTs - Single
Manufacturer No:
IXBH20N360HV
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
IXBH20N360HV
Description:
IGBT 3600V 70A TO-247HV
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Test Condition
1500V, 20A, 10Ohm, 15V
Switching Energy
15.5mJ (on), 4.3mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
18ns/238ns
Series
BIMOSFET™
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Supplier Device Package
TO-247HV
Packaging
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.4V @ 15V, 20A
Reverse Recovery Time (trr)
1.7µs
Gate Charge
110nC
Current - Collector (Ic) (Max)
70A
Current - Collector Pulsed (Icm)
220A
Power - Max
430W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
3600V