140-502LAG-RB1
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Manufacturer No:
140-502LAG-RB1
Manufacture:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package:
Disc, 2.54mm
Datasheet:
140-502LAG-RB1
Description:
THERMISTOR NTC 5KOHM 3887K DISC
Series
140
B25/100
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc, 2.54mm
B Value Tolerance
±1.3%
Length - Lead Wire
1.50" (38.00mm)
B0/50
3887K
Resistance Tolerance
±10%
B25/50
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Resistance in Ohms @ 25°C