121-502EAJ-Q01
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Manufacturer No:
121-502EAJ-Q01
Manufacture:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package:
Cylindrical Probe, Glass
Datasheet:
121-502EAJ-Q01
Description:
THERMISTOR NTC 5KOHM 3518K PROBE
Series
121
B25/100
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Free Hanging
Package / Case
Cylindrical Probe, Glass
B Value Tolerance
Length - Lead Wire
2.00" (50.8mm)
B0/50
Resistance Tolerance
±20%
B25/50
Operating Temperature
-60°C ~ 300°C
Resistance in Ohms @ 25°C