RP13A-12RA-15PA(71)
Circular Connectors
Manufacturer No:
RP13A-12RA-15PA(71)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
RP13A-12RA-15PA(71)
Description:
CONN RCPT MALE 15POS SOLDER
In Stock
42 pcs On sales
Product Parameter
Termination
Solder
Mounting Feature
Flange
Applications
Ingress Protection
Shell Finish
Number of Positions
15
Cable Opening
Shell Size - Insert
12
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps)
2A
Color
Black
Connector Type
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Series
RP13A
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish - Mating
Silver
Features
Shell Material
Polycarbonate (PC)
Backshell Material, Plating
Packaging
Bulk
Voltage Rating
100VAC, 140VDC