RM15TRD-12S(71)
Circular Connectors
Manufacturer No:
RM15TRD-12S(71)
Datasheet:
RM15TRD-12S(71)
Description:
CONN RCPT FMALE 12POS SOLDER
In Stock
74 pcs On sales
Shell Material
Zinc Alloy
Voltage Rating
350VAC, 490VDC
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Insert Material
Diallyl Phthalate (DAP)
Contact Finish Thickness - Mating
196.9µin (5.00µm)
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Applications
Ingress Protection
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
12
Cable Opening
Shell Size - Insert
15
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C