RM15TPD-12S(71)
Circular Connectors
Manufacturer No:
RM15TPD-12S(71)
Datasheet:
RM15TPD-12S(71)
Description:
CONN PLUG FMALE 12POS SOLDER
In Stock
44 pcs On sales
Product Parameter
Cable Opening
0.386" (9.80mm)
Shell Size - Insert
15
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
RM
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Silver
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Aluminum Alloy, Chrome
Voltage Rating
350VAC, 490VDC