RM15TPD-12P(71)
Circular Connectors
Manufacturer No:
RM15TPD-12P(71)
Datasheet:
RM15TPD-12P(71)
Description:
CONN PLUG MALE 12POS SOLDER
In Stock
80 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
RM
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Silver
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Aluminum Alloy, Chrome
Voltage Rating
350VAC, 490VDC
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Insert Material
Diallyl Phthalate (DAP)
Contact Finish Thickness - Mating
157.5µin (4.00µm)
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
12
Cable Opening
0.386" (9.80mm)