RM15TP-10S(71)
Circular Connectors
Manufacturer No:
RM15TP-10S(71)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
RM15TP-10S(71)
Description:
CONN PLUG FMALE 10POS SOLDER
In Stock
52 pcs On sales
Product Parameter
Cable Opening
0.453" (11.51mm)
Shell Size - Insert
15
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
5A
Color
Silver
Connector Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
RM
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Silver
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shell Material
Brass
Backshell Material, Plating
Brass, Nickel
Packaging
Bulk
Voltage Rating
350VAC, 490VDC