PCN21A-110SA-2PF
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Manufacturer No:
PCN21A-110SA-2PF
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
PCN21A-110SA-2PF
Description:
CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
Board Guide
Current Rating (Amps)
1.5A
Packaging
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish Thickness
31.5µin (0.80µm)
Termination
Press-Fit
Number of Positions Loaded
All
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish
Gold
Number of Rows
5
Voltage Rating
300V
Connector Style
Pitch
0.079" (2.00mm)