LF13WBRB-20S
Circular Connectors
Manufacturer No:
LF13WBRB-20S
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
LF13WBRB-20S
Description:
CONN RCPT FMALE 20POS SOLDER CUP
In Stock
55 pcs On sales
Product Parameter
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Applications
Industrial, Telecommunications
Ingress Protection
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
20
Cable Opening
Shell Size - Insert
13
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
2A
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
LF
Fastening Type
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Packaging
Bulk
Voltage Rating
30VAC, 42VDC