LF13WBRB-11S
Circular Connectors
Manufacturer No:
LF13WBRB-11S
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
LF13WBRB-11S
Description:
CONN RCPT FMALE 11POS SOLDER CUP
In Stock
95 pcs On sales
Product Parameter
Features
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Insert Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Applications
Industrial, Telecommunications
Ingress Protection
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
11
Cable Opening
Shell Size - Insert
13
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
2A, 10A
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C