LF13WBR-20P
Circular Connectors
Manufacturer No:
LF13WBR-20P
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
LF13WBR-20P
Description:
CONN RCPT MALE 20POS GOLD SOLDER
In Stock
30 pcs On sales
Product Parameter
Cable Opening
Shell Size - Insert
13
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
2A
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
LF
Fastening Type
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Packaging
Bulk
Voltage Rating
30VAC, 42VDC