JRC16BR-14S(71)
Circular Connectors
Manufacturer No:
JRC16BR-14S(71)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
JRC16BR-14S(71)
Description:
CONN RCPT FMALE 14POS SOLDER
In Stock
56 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
5A
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
JR
Fastening Type
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating
Silver
Features
Shell Material
Aluminum Alloy
Backshell Material, Plating
Packaging
Bulk
Voltage Rating
250VAC, 350VDC
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Unshielded
Insert Material
Phenol Formaldehyde (PF)
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Flange
Applications
Ingress Protection
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
14
Cable Opening
0.783" (19.90mm)