JR25PK-24P(71)
Circular Connectors
Manufacturer No:
JR25PK-24P(71)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
JR25PK-24P(71)
Description:
CONN PLUG MALE 24POS SOLDER CUP
In Stock
86 pcs On sales
Product Parameter
Series
JR
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Silver
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shell Material
Aluminum Alloy
Backshell Material, Plating
Aluminum Alloy, Nickel
Packaging
Bulk
Voltage Rating
250VAC, 350VDC
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Unshielded
Insert Material
Phenol Formaldehyde (PF)
Contact Finish Thickness - Mating
118.1µin (3.00µm)
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
24
Cable Opening
0.709" (18.00mm)
Shell Size - Insert
25
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
5A
Color
Silver
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C