JR16RK-10S
Circular Connectors
Manufacturer No:
JR16RK-10S
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
JR16RK-10S
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS SOLDER CUP
In Stock
34 pcs On sales
Product Parameter
Shielding
Unshielded
Insert Material
Phenol Formaldehyde (PF)
Contact Finish Thickness - Mating
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Flange
Applications
Ingress Protection
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
10
Cable Opening
0.783" (19.90mm)
Shell Size - Insert
16
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
5A
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
JR
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Silver
Features
Shell Material
Aluminum Alloy
Backshell Material, Plating
Packaging
Bulk
Voltage Rating
250VAC, 350VDC
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Company Profile
JR16RK-10S Relevant information
JR16-G-4
JR16-G-4
30MM 12DC G POLE STK CUL