HR34B-12WPD-10S
Circular Connectors
Manufacturer No:
HR34B-12WPD-10S
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
HR34B-12WPD-10S
Description:
CONN PLUG FMALE 10POS SOLDER CUP
In Stock
10 pcs On sales
Product Parameter
Shielding
Unshielded
Insert Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Orientation
N (Normal)
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Telecommunications
Ingress Protection
IP67F/68F - Dust Tight, Oil Resistant, Waterproof
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
10 (Power)
Cable Opening
0.224" ~ 0.256" (5.70mm ~ 6.50mm)
Shell Size - Insert
12
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
3A
Color
Black
Connector Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Series
HR34B
Fastening Type
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Backshell, Coupling Nut, Strain Relief
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Polyamide (PA), Nylon
Packaging
Tray
Voltage Rating
200VAC, 250VDC