HR25-9TR-12SA(71)
Circular Connectors
Manufacturer No:
HR25-9TR-12SA(71)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
HR25-9TR-12SA(71)
Description:
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD SLDR
In Stock
39 pcs On sales
Product Parameter
Cable Opening
Shell Size - Insert
9
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps)
1A
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
HR25
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Packaging
Bulk
Voltage Rating
30VAC, 42VDC