HR25-9TJ-20S(73)
Circular Connectors
Manufacturer No:
HR25-9TJ-20S(73)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
HR25-9TJ-20S(73)
Description:
CONN JACK FMALE 20POS GOLD SLDR
In Stock
37 pcs On sales
Product Parameter
Series
HR25
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Brass, Nickel
Packaging
Bulk
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Industrial
Ingress Protection
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
20
Cable Opening
Shell Size - Insert
9
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
1A
Color
Black, Silver
Connector Type
Jack, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C