HR22-12WTPA-20P(73)
Circular Connectors
Manufacturer No:
HR22-12WTPA-20P(73)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
HR22-12WTPA-20P(73)
Description:
CONN PLUG MALE 20POS SOLDER CUP
In Stock
13 pcs On sales
Product Parameter
Shielding
Unshielded
Insert Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Mating
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Industrial
Ingress Protection
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
20
Cable Opening
Shell Size - Insert
12
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
2A
Color
Black, Silver
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
HR22
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Silver
Features
Backshell, Clamp, Coupling Nut
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Acrylonitrile Butadiene Rubber (NBR)
Packaging
Bulk
Voltage Rating
100VAC, 140VDC