HR22-12TPD-20S(73)
Circular Connectors
Manufacturer No:
HR22-12TPD-20S(73)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
HR22-12TPD-20S(73)
Description:
CONN PLUG FMALE 20POS SOLDER CUP
In Stock
66 pcs On sales
Product Parameter
Applications
Industrial
Ingress Protection
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
20
Cable Opening
Shell Size - Insert
12
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
2A
Color
Black, Silver
Connector Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
HR22
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Silver
Features
Backshell, Clamp, Coupling Nut
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Acrylonitrile Butadiene Rubber (NBR)
Packaging
Bulk
Voltage Rating
100VAC, 140VDC