HR10A-13P-20S(73)
Circular Connectors
Manufacturer No:
HR10A-13P-20S(73)
Datasheet:
HR10A-13P-20S(73)
Description:
CONN PLUG FMALE 20POS SOLDER CUP
In Stock
91 pcs On sales
Shell Size - Insert
13
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
HR10A
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish - Mating
Silver
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Brass, Nickel
Packaging
Bulk
Voltage Rating
100VAC, 140VDC