HR10A-10WTR-12SB(73)
Circular Connectors
Manufacturer No:
HR10A-10WTR-12SB(73)
Datasheet:
HR10A-10WTR-12SB(73)
Description:
CONN RCPT FMALE 12POS SOLDER
In Stock
229 pcs On sales
Product Parameter
Packaging
Tray
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Unshielded
Insert Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Solder
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Applications
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
12
Cable Opening
Shell Size - Insert
10
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C