HR10A-10TPA-12S(73)
Circular Connectors
Manufacturer No:
HR10A-10TPA-12S(73)
Datasheet:
HR10A-10TPA-12S(73)
Description:
CONN PLUG FMALE 12POS SOLDER CUP
In Stock
64 pcs On sales
Product Parameter
Series
HR10A
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Silver
Features
Backshell, Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Shell Material
Brass
Backshell Material, Plating
Brass, Nickel
Packaging
Bulk
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Unshielded
Insert Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
12
Cable Opening
Shell Size - Insert
10
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C