HR10A-10R-12SB(72)
Circular Connectors
Manufacturer No:
HR10A-10R-12SB(72)
Datasheet:
HR10A-10R-12SB(72)
Description:
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD SLDR
In Stock
84 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
HR10A
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Packaging
Tray
Voltage Rating
100VAC, 140VDC