HR10A-10R-10P(74)
Circular Connectors
Manufacturer No:
HR10A-10R-10P(74)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
HR10A-10R-10P(74)
Description:
CONN RCPT MALE 10POS SOLDER CUP
In Stock
59 pcs On sales
Product Parameter
Series
HR10A
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Packaging
Bulk
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Unshielded
Insert Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Applications
Ingress Protection
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
10
Cable Opening
Shell Size - Insert
10
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
2A
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C