HR10A-10J-12P(73)
Circular Connectors
Manufacturer No:
HR10A-10J-12P(73)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Datasheet:
HR10A-10J-12P(73)
Description:
CONN JACK MALE 12POS SOLDER CUP
In Stock
50 pcs On sales
Product Parameter
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Shell Material
Zinc Alloy
Backshell Material, Plating
Brass, Nickel
Packaging
Bulk
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Unshielded
Insert Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
12
Cable Opening
Shell Size - Insert
10
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
2A
Color
Silver
Connector Type
Jack, Male Pins
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C