1590FFBK
Boxes
Manufacturer No:
1590FFBK
Manufacture:
Hammond Manufacturing
Datasheet:
1590FFBK
Description:
BOX ALUM BLACK 7.4"L X 7.4"W
In Stock
8 pcs On sales
Product Parameter
Area (L x W)
54.8in² (354cm²)
Shipping Info
Shipped from Digi-Key
Color
Black
Container Type
Box
Design
Cover Included
Size / Dimension
7.402" L x 7.402" W (188.01mm x 188.01mm)
Height
2.697" (68.50mm)
Material Flammability Rating
Series
1590F
Weight
2.3 lbs (1kg)
Ratings
IP54
Features
EMI Shielded, Mounting Flange
Material
Metal, Aluminum
Thickness
0.080" (2.03mm)
Part Status
Active
Company Profile
1590FFBK Relevant information
1590
RA8875 DRIVER BOARD FOR 40P TFT
1590-2
ROUND STANDOFF #2-56 BRASS 3/16"
CONN RCPT MALE 26POS GOLD SOLDER
CONN PLUG MALE 26POS GOLD SOLDER